Fudbal

(VIDEO) Čarlton je preživio "Mihensku tragediju": Legendu Mančestera prvog izvukli iz olupine aviona

Jedna od najvećih legenda u istoriji fudbala, slavni Ser Bobi Čarlton, preminuo je u 86. godini u subotu popodne. Ipak, definitivno je ime Herija Grega jedno od onih koje je obilježilo život legendarnog fudbalera.

(VIDEO) Čarlton je preživio "Mihensku tragediju": Legendu Mančestera prvog izvukli iz olupine aviona
FOTO: TOM HEVEZI/EPA

Ser Bobi Čarlton bio je jedan od najboljih i jedan od najvećih fudbalera u istoriji ove igre. Čarlton je prošao akademiju Mančester junajteda i od 1956. do 1973. godine igrao je za Mančester junajted. Odigrao je 785 utakmica i postigao 249 golova u dresu Mančester junajteda.

Nešto što je obilježilo život legendarnog fudbalera “đavola” jeste i minhenska tragedija, koju je uspio da preživi, za razliku od osmorice igrača i dvojica trenera, kao i sekretar kluba.

Ipak, jedan čovjek je u tim trenucima postao živa legenda i neko ko je u momentima tragedije mislio na druge, a ne samo na sebe…

Avion sa ekipom Junajteda sletio je u Minhen kako bi dopunio gorivo, a do nesreće je došlo u trećem pokušaju polijetanja zbog klizave piste.

Poginula su osmorica igrača: Rodžer Birn, Edi Kolman, Mark Džons, Dejvid Peg, Tomi Tejlor, Džef Bent, Lajam Vilan i Dankan Edvards. Nastradala su i dvojica trenera, Tom Kari i Bert Veli, kao isekretar kluba Valter Krikmer. Nekoliko dana kasnije preminuo je i prvi pomoćnik kapetana aviona.

Ali, jedan junak je tada izrastao iz tog užasa, i to, u tom trenutku, najnoviji član Mančester junajteda. Mladi golman Heri Greg debitovao je za slavni klub samo 46 dana ranije.

Tog šestog februara se zadesio u avionu. I sam krvav, povrijeđen, nije počeo da panično bježi, što bi uradili gotovo svi koji bi se tu zadesili živi poslije jezivog pada. On je počeo – da izvlači druge.

Prvo je vidio Bobija. I, izvukao ga je napolje iz zapaljene olupine. Da, “onog” Bobija Čarltona, koji je izrastao u najveću legendu engleskog fudbala.

Onda se vratio, pa spazio povrijeđenog trenera. I njega je spasao. Met Bezbi je potom postao čudo nad čudima, tvorac “Bezbijevih beba”, najvoljeniji trener Engleske svih vremena.

Spasao je i saigrača Denisa Vajoleta. I umalo pao, jer nije mogao da diše, piše Sportal.

A onda se Greg, koji je jedva stajao na nogama, ipak, vratio u srušeni avion još jednom. U onom dimu, kroz vatru, vidio je još nekog živog.

Bila je to trudnica Vera Lukić, koja je bila u trećem mjesecu, a u krilu je držala ćerku Vesnu. Izveo je i njih napolje. Za više nije imao snage.

Koji mjesec kasnije, našao se sa autsajderima, Sjevernim Ircima, na Svjetskom prvenstvu. Bilo ih je samo 17 u ekipi, uključujući povrijeđene. Autsajderi, potpuni. A Heri Greg je branio kao niko na tom Mundijalu. Toliko dobro, da je proglašen za najboljeg golmana šampionata planete. Bio je u idealnom timu svijeta, sa Peleom, Garinčom…

Ali, bio je i ostao – tihi heroj.

Dugo nije htio da priča o onome što se desilo u Minhenu. Bilo mu je muka, zbog pogibije drugova i zbog toga što su svi uperili prst u kapetana Džejmsa Tejna, zanemarujući pritom užasne vremenske uslove u kojima je posadi aviona rečeno da može da poleti.

Pročitajte još

– Ma, Tejn je bio veoma, veoma hrabar čovek. Ja sam već bio izašao iz aviona, vidio petoro ljudi kako trče i viču ‘Bježi, bježi’. Iz razrušenog kokpita kapetan Tejn je izašao sa aparatom za gašenje požara, a onda se prodrao na mene ‘Bježi, gluperdo! Eksplodiraće!'”.

Heri Greg je ignorisao taj savjet. Spasavao je ljude koliko je mogao. Uključujući i trudnu Veru Lukić i njenu ćerku Vesnu. Dok nije i sam pao, iscrpljen i povrijeđen.

Kapetan je tek deset godina kasnije, 1968, oslobođen krivice, jer je ustanovljeno da je avion pao pošto zbog loših vremenskih uslova i snegom nakvašene piste nije mogao da razvije dovoljnu brzinu da bi na vrijeme uzletio.

A golman Greg?

On se tek posle 26 godina od tragedije sreo se onima iz Srbije koje je spasao.

Najprije u Velsu, gde su otišle Vesna i Vera Lukić, inače u vrijeme tragedije supruga vazduhoplovnog atašea SFR Jugoslavije u Londonu, koja je iskoristila slobodna mjesta na letu za Englesku i sa, tada 22-mesečnom bebom krenula zajedno sa ekspedicijom Mančester junajteda.

Zabilježile su kamere BBC-a te dirljive trenutke, ali neko je nedostajao. Treća osoba koju je čuveni golman spasio – Zoran Lukić, tada je bio vojnik.

Tačno pola vijeka od minhenske tragedije, Hari Greg je došao u Beograd i upoznao i Zorana, tada novinara.

Nedugo nakon prošlogodišnje godišnjice od one strašne 54 sekunde u kojima je nestao skoro cijli tim Mančester junajteda, Hari Greg se u 84. godini preselio u vječnost.

Za tamo je, zapravo, “čekirao” kartu odavno. Još onog dana u Minhenu, kada se vratio u olupinu aviona i, uprkos “Bježi, gluperdo, eksplodiraće!”, počeo da spasava one kojih ne bi bilo – da nije bilo njegovog velikog srca.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu