(VIDEO) DOMAĆINI PONIŽENI Obala Slonovače se oprostila od Afričkog kupa nacija pred svojim navijačima, Ekvatorijalna Gvineja im održala čas fudbala

Fudbaleri Obale Slonovače poraženi su Ekvatorijalne Gvineje rezultatom 4:0 u okviru 3. kola grupne faze Afričkog Kupa Nacija.

Afrički kup nacija svaki put donese veliki broj uzbuđenja i iznenađenja, a jedno od najvećih vidjeli smo u trećem kolu grupne faze, kada je domaćin, skoro izvjesno, završio svoje učešće.

Fudbaleri Obale Slonovače su pred posljednje kolo imali tri osvojena boda i poraz od Ekvatorijalne Gvineje nikako nije dolazio u obzir. Ipak, on se desio i reprezentacija koja važi za domaćina i jednog od najvećih favorita turnira je pred eliminacijom. Potpuni autsajder, Ekvatorijalna Gvineja je završila kao prvoplasirana u grupi A pored velikih favorita, Nigerije i Obale Slonovače. Vrlo disciplinovana i požrtvovana ekipa je potpuno slomila “slonove” i nanijela im poraz od 4:0 (1:0).

Domaćin je većinu vremena napadao, ali nikako nije uspijevao da probije protivničku odbranu. Prvi put kada joj se ukazala šansa Gvineja je došla do gola preko fenomenalnog Emilija Nsuea u 42. minutu. Uslijedila su dva poništena gola Obale Slonovače, jedan od njih postigao je i Kraso, a onda se desio totalni raspad “slonova”. Nekoliko minuta poslije Krasoovog gola, Pablo Ganet je pogodio iz slobodnog udarca sa 2:0. U 75. minutu Nsue je dao i svoj drugi gol, da bi konačan rezultat postavio Janik Bujla u 88. minutu.

Veliki broj navijača domaćeg tima taj gol nije ni vidio, zbog toga što je desetak minuta pred kraj utakmice stadion uveliko bio u procesu pražnjenja. Dakle, sva je prilika da Obala Slonovače neće da se nađe među četiri najbolje trećeplasirane ekipe i da je prvenstvo za nju gotovo.

U drugoj utakmici iste grupe Nigerija je ostvarila minimalnu pobjedu nad Gvinejom Bisao 1:0 (1:0). Pobjednika duela je odučio autogol Ope Sangate iz 36. minute, te je Nigerija završila kao drugoplasirana u grupi, prenosi Max Bet.