(VIDEO) Najluđa i najljepša priča Kupa Afričkih Nacija: Bili su najgora ekipa u grupi, smijenili trenera usred takmičenja, a sada ih je u finale odveo čovjek koji je nedavno pobijedio opaku bolest

Fudbaleri Obale Slonovače igraće u finalu Kupa afričkih nacija pošto su pobijedili DR Kongo 1:0.

Preživio je domaćin ovog turnira sve i svašta, od smjene selektora usred turnira, preko plasmana u nokaut fazu kao posljednja trećeplasirana ekipa, ali evo ih u finalu, gdje ih čeka Nigerija.

U prvom dijelu meča nije bilo golova. Isprva je u 10. minutu poništen gol jer je Bakambu napravio faul.

Napadali su i jedni i drugi, ali je domaćin bio nešto agresivniji. U 43. minutu Kesi je pucao sa ivice kaznenog prostora, ali je lopta pogodila stativu.

Na pauzu se otišlo mirnih mreža.

Po povratku na teren, Bongonda je sam prošao po desnoj strani, ali je šut završio pored gola. Ovo je svkakao bila najbolja prilika za DR Kongo.

Konačno, prvi gol na meču vidjeli smo u 64. minutu meča.

Morao je Sebastijan Ale da pauzira u karijeri zbog raka testisa, koji je pobijedio, vratio se na teren i Strijelac pobjedonosnog gola bio je Ale, koji je primio pas u kaznenom prostoru i iz poluokreta poslao loptu, koja je imala prilično čudnu putanju, u gol. Golman je bio nemoćan.

Ponovo je Aler bio u prilici, pucao je glavom poslije centaršuta iz kornera, ali lopta je završila iznad prečke. Na drugoj strani Elija je pokušao sa ivice šesnaesterca da promijeni rezultat, međutim njegov šut je završio kraj lijeve stative, pišu Sportske net.

Veliko finale igra se u nedjelju od 21 sat.