Fudbal

NAJVIŠE NAPREDOVALI U 21. VIJEKU Lesterova senzacija i evropski trofej Viljareala

Engleski Lester je vjerovatno napravio najveću senzaciju evropskog klupskog fudbala u 21. veku. „Lisice“ su u sezoni 2015/16 osvojile svoju prvu titulu šampiona države, iako su ušli u najviši rang samo godinu ranije.

NAJVIŠE NAPREDOVALI U 21. VIJEKU Lesterova senzacija i evropski trofej Viljareala
FOTO: RUNGROJ YONGRIT/EPA

Ekipa koju je predvodio Klaudio Ranijeri je te sezone izašla na kraj sa milionskim timovima poput Čelsija, Mančester Junajteda, Mančester Sitija, Liverpula i drugih.

Na samom otvaranju prvenstva su savladali Sanderlend, čime je krenula jedna od najljepših fudbalskih priča ikada. Sezonu je obilježio napadač Džejmi Vardi, koji je postigao ukupno 24 gola, a impresivan je bio niz od čak 11 uzastopnih mečeva u kojima je Englez bio strijelac, čim je svoje ime upisao i u Ginisovoj knjizi rekorda. Ono je što posebno interesantno je da je on samo nekoliko godina ranije igrao amaterski fudbal, a čak je bio zaposlen u jednoj fabrici. Pored njega, fenomenalan je bio i krilni igrač Rijad Marez. Alžirac je upisao 17 golova, kao i 10 asistentcija, čime je dobio priznanje ga igrača godine u Engleskoj, postavši prvi Afrikanac koji je osvojio ovo priznanje. Naredne sezone tim sa „King Power“ stadiona je zaigrao po prvi put u Ligi šampiona, gdje su u u gustom dvomeču poraženi od Atletiko Madrida. Uspjesi kluba se nisu završili tada, pa su 2021. godine osvojili i prestižni FA kup, gdje su u finalu sa 1:0 savladali favorizovani Čelsi. Danas je ovaj klub stabilan premijerligaš sa najvišim ambicijama, sušta suprotnost od samo 10 godina kada su bili drugoligaši.

FOTO: 
MATTHEW CHILDS / POOL/EPA
FOTO: MATTHEW CHILDS / POOL/EPA

Kada su bogati katarski investitori kupili Pari sen Žermen 2011. godine, moglo se naslutiti da će klub iz prestonice postati gigant francuskog fudbala. Parižani su do tada samo dva puta bili prvaci države, te se morala što pre prekinuti dominacija Liona. Klub u ljeto 2012. godine iz italijanskog Milana dovodi dvije zvezde evropskog fudbala – Zlatana Ibrahimovića i Tijaga Silvu. Već u prvoj sezoni „Sveci“ stižu do pehara prvaka Francuske, čime započinju svoju dominaciju od sedam titula u posljednjih devet godina Lige 1. Apetiti čitavog kluba sa vremenom su porasli, pa se traži ozbiljan rezultat u Evropi, odnosno titula prvaka Starog kontinenta. Najbliži su bili 2020. godine, kada ih je u finalu savladao minhenski Bajern. Ipak, predvođeni najboljim napačkim triom u modernom fudbalu (Nejmar, Mesi, Mbape), sigurno da su jedan od glavnih kandidata da u maju konačno podignu ušati pehar.

FOTO: YOAN VALAT/EPA
FOTO: YOAN VALAT/EPA

Sličnu priču je imao i Mančester Siti. Klub je godinama bio u sjenci gradskog rivala Junajteda, te bi pobjeda u ovom derbiju bila jedina svijetla tačka u sezoni „Građana“. Tim je bio na klackalici između Premijer lige i Čempionšipa, a stvari se iz temelja menjaju u ljeto 2008. godine. Bogati investitori iz Abu Dabija stižu na novoimenovani „Itihad“, čime su potpuno promjenili poredak engleskog fudbala. Prvo veliko pojačanje je bio Brazilac Robinjo, koji je priznao da prethodno nije imao pojma da u Mančesteru uopšte i postoji drugi klub osim Junajteda. Nova uprava dovodi niz pojačanja, ponajviše iz ostalih klubova Premijer lige. Na titulu se čekalo do 2012. godine, kada je u posljednjem kolu šampionata u 94. minutu Serhio Aguero postigao gol protiv Kvins Park Rendžersa. Posebna draž tom momentu je bila što je titula „oteta“ iz ruku upravo ljutom gradskom rivalu. Stajanja nije bilo, pa su ligaške pehare osvojili joši 2014, 2018, 2019. i 2021. godine, a i ove sezone „Građani“ sigurno koračaju ka novoj tituli. Ono što je, kao i Parižanima, primarni cilj jeste titula Lige šampiona. Siti je takođe najdalje došao do finalnog susreta. U meču za trofej prošle sezone ih je zaustavio Čelsi, pa je sigurno da tim Pepa Gvardiole u proljećni dio šampionata korača sa jasnom vizijom da u maju dođu do toliko željenog naslova.

FOTO: 
JAMES BOARDMAN/EPA
FOTO: JAMES BOARDMAN/EPA

Za razliku od Sitija i Pariza, čiji se uspjeh vezuje za finansijsku injekciju od strane bogatih investitora, to sa Atletikom iz Madrida nije slučaj. „Jorgandžije“ su imale svoje bleske, ali su većinom bili u senci Barselone i gradskog rivala Reala, a dolazak legende kluba Dijega Simeonea na klupu tima u ljeto 2011. je zadrmao poredak španskog fudbala. Atletiko je 2014. godine, potpuno neočekivano, stigao do naslova nacionalnog šampiona i to u trenutku kad su oba ljuta rivala bila na vrhuncu moći. Bila je to prva titula nakon 18 godina posta, a poslednji trener koji je donio ligaški pehar na tadašnji „Visente Kalderon“ bio je Srbin Radomir Antić. Te iste 2014. godine Atletiko je igrao protiv Reala i finale Lige šampiona, svoje prvo u istoriji. Snovi su im srušeni u 94. minutu meča, kada je Serhio Ramos izjednačio rezultat, da bi u produžecima bela strana Madrida okrenula meč u svoju korist. Isti rivali su se susreli i dvije godine kasnije u finalnom meču, i ponovo su „Jorgandžije“ nesrećno poražene, ovoga puta nakon lošijeg izvođenja jedanaesteraca. Ipak, rezultat u Evropi ne izostaje, jer su 2012. i 2018. godine trijumfovali u drugom najelitnijem evropskom klupskom takmičenju – Ligi Evrope. U Superkupu su slavili u oba susreta istih godina, čime su došli do četiri evropska pehara u ovoj deceniji. Ako pri tome dodamo i dva ligaška naslova, možemo reći da je ovo bila impresivna decenija za tim sa novoizgrađenog „Vanda Metropolitana“.

FOTO: 
BALLESTEROS/EPA
FOTO: BALLESTEROS/EPA

Viljareal je klub iz istoimenog malog grada od 50 hiljada stanovnika u blizini Valensije. Sve do 1999. godine je nastupao u nižim španskim ligama. Tada niko nije ni pomislio da će ovaj klub sa upečatljivim žutim dresovima prestavljati važnu ulogu u evropskom fudbalu. Već 2004. godine „Žuta podmornica“ dolazi do polufinala tadašnjeg Kupa UEFA, gde ih izbacuje ljuti rival Valensija. Dvije godine kasnije, klub je po prvi put nastupio u Ligi šampiona u koju su došli iz kvalifikacija. U četvrtfinalu prave senzaciju eliminisajući milanski Inter, čime su zakazali polufinalni susret sa engleskim Arsenalom. U tom dvomeču zvijezda tima Huan Roman Rikelme propustio je priliku da sa bele tačke odvede svoj tim u produžetke. Na narednu priliku za evropski trofej čekali su čak 15 godina. Polufinale Lige Evrope 2021. godine, ponovo polufinalni susret i to sa dobro poznatim rivalom – Arsenalom. Viljareal je ovog puta prošao dalje i zakazao duel sa evropskim gigantom Mančester Junajtedom. U ludačkoj penal završnici, nakon 11. Serije španski tim je stigao do prvog trofeja u klupskoj istoriji. Nije loše za tim koji je šetao kroz niželigaški fudbal do kraja 20. vijeka.

FOTO: 
JANEK SKARZYNSKI / POOL/EPA
FOTO: JANEK SKARZYNSKI / POOL/EPA

Klub                2002. godina                          2022. godina

Lester               20. mjesto u Engleskoj             aktuelni osvajač FA kupa

PSŽ                 plasman u Ligu šampiona        lider francuskog prenstva

Mančester Siti  plasman u Premijer ligu           aktuelni šampion Premijer lige

Atletiko M.      plasman u La Ligu                  aktuelni šampion La Lige

Viljareal           15. mjesto u La Ligi                 aktuelni osvajač Lige Evrope

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu