(FOTO) BORDO TIM BEZ ŠANSE Željo sa 3 gola pokazao ko je gazda u Sarajevu

Željezničar je ubjedljivo savladao velikog gradskog rivala i uveliko popravio sezonu koja je izgledala jako loše

FK Željezničar FK Sarajevo

Željezničar i Sarajevo odmjerili su večeras snage na stadionu Grbavica u 151. gradskom derbiju, odigranom u sklopu 21. Kola Premijer lige BiH. Meč je okončan rezultatom 3:0 za domaći tim, koji je pružio sjajnu partiju.

Ni domaći ni gostujući tim nisu dočekali utakmicu u dobrom raspoloženju, jer već dugo traže premijerligaške pobjede, a na tabeli premijerligaške forme, Sarajevo je uoči derbija zauzimalo pretposljednje mjesto sa tri boda iz posljednjih pet mečeva, dok je Željezničar bio posljednji, sa bodom iz posljednjih pet duela.

I pored toga, derbi se s nestrpljenjem čekao, ali na dan derbija zabranjeno je prisustvo istom navijačima Sarajeva zbog sukoba jedne grupe navijača sa pripadnicima Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo. Tako je Sarajevo ostalo bez podrške publike, dok je dio tribina predviđen za domaće navijače bio popunjen gotovo do posljednjeg mjesta.

Željezničar je dobro otvorio meč, bio je bolji od Sarajeva i visokim presingom je onemogućio Sarajevo da išta kreira po zemlji, te su se vrlo brzo gostujući igrači odlučivali dugim loptama tražiti napadače, a u skoku su uglavnom bili bezopasni u okršajima sa tri stopera u zadnjoj liniji Željezničara.

S druge strane, ni Željezničar nije previše prijetio, ali već u 12. minuti je stigao do pogotka. Slobodan udarac sa velike udaljenosti izveo je večeras raspoloženi Amer Hiroš, koji je primijetio da se golman gostiju Iliev postavio kao da očekuje centaršut, te je direktno gađao. Uhvatio je Ilieva na krivoj nozi te je donio veliku radost domaćoj publici.

Sarajevo je i u ranijim mečevima imalo problem da se nametne, a tako je bilo i danas, Bordo tim jednostavno nije djelovao dobro i nije bilo sasvim jasno šta je konceptualno cilj ekipe Simona Rožmana. Tako je Sarajevo čitavo prvo poluvrijeme odigralo sa samo jednim udarcem ka golu Željezničara i bez ijedne prave šanse, piše Sport 1.

S druge strane, Željezničar je imao još jednu veliku šansu, nakon što je Penaranda dodao loptu direktno u noge Amoi na ivici šesnaesterca Bordo tima. Šut napadača iz Gane uspješno je izblokiran.

Sarajevo je krenulo nešto bolje u prvih desetak minuta drugog poluvremena, te je uspjelo malo spustiti loptu na zemlju i približiti se golu Željezničara. Domaći su napravili nekoliko prekršaja u opasnoj zoni, ali Sarajevo je iz prekida bilo potpuno bezopasno, te nijedan nije rezultirao šansom pred golom domaćih.

U 58. minuti, Željezničar je udvostručio vodstvo. Marin Galić je postigao gol nakon što se Kjeremeh okliznuo i izgubio loptu, istu je ubacio Amoa, a samo ju je na nogu Galiću izbacio golman Iliev.

Bilo je tada jasno da je Sarajevo u velikim problemima, a desetak minuta nakon drugog, stigao je i treći gol Željezničara. Ovaj put nakon nešto duže akcije iz tranzicije, u kojoj se ponovo Galić najbolje snašao i matirao Ilieva za potpuni potop gostiju.

Beskrvno i bezidejno Sarajevo uglavnom nije prijetilo ni nakon trećeg gola domaćih, koji su bez ikakvih problema priveli meč kraju i slavili vrlo ubjedljivu pobjedu, kojom su skočili na mjesto broj 8 na tabeli sa 23 boda. S druge strane, Sarajevo je četvrto na tabeli sa 33 boda, ali u posljednjih šest mečeva je ostvarilo samo jednu pobjedu i pet poraza. Na kraju je došlo do velikog okršaja igrača, u kojem je crveni karton dobio golman Sarajeva Dejan Iliev.